Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού!

Σήμερα, επισκεφτήκαμε με τα παιδιά μας, όλων των τάξεων, τον εξαιρετικό χώρο Oasis Activity Farm Park στο Κορωπί, για να γιορτάσουμε όλοι μαζί την Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού.

Το πρόγραμμα είχε πολλές αθλητικές δραστηριότητες, αλλά και χορό, και διάφορα διαγωνιστικά παιχνίδια.

Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με πολλά αγωνίσματα, ενθουσιάστηκαν με την εναλλαγή των αθλημάτων, απόλαυσαν τη φύση, ήρθαν κοντά στα ζωάκια της φάρμας και διασκέδασαν με την ψυχή τους!

Βασικός στόχος των δραστηριοτήτων της σημερινής ημέρας ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, μέσω της ενημέρωσής τους για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Οι δράσεις υλοποιήθηκαν σε αυθεντικό (φυσικό) αλλά και ελεγχόμενο περιβάλλον και ήταν διαμορφωμένες, σύμφωνα με τα γνωστικά επίπεδα και το αντίστοιχο αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου, προωθώντας:
α) την όξυνση του πνεύματος συνεργασίας
β) την αξία της δυναμικής της ομάδας
γ) τη διαφοροποιημένη διδασκαλία
δ) την ανάπτυξη δεξιοτήτων
ε) το μετασχηματισμό της γνώσης.