Η Ζωρζ Σαρή “μένει” στο σχολείο μας!!!

100 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΡΖ ΣΑΡΗ

Αναμφισβήτητα, ο πολιτισμός αποτέλεσε και αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους και τα σχολεία μπορούν να γίνουν πυλώνες του και αρωγοί στη διατήρηση  της πολιτιστικής και κοινωνικής κληρονομιάς μας. Το 2023 συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη γέννηση της Ζωρζ Σαρή, της συγγραφέα που αγαπήσαμε ως παιδιά και θαυμάσαμε τη ζωή και το έργο της ως ενήλικες.

Στο σχολείο μας κάναμε ένα φιλαναγνωστικό ταξίδι στοχεύοντας να ανακαλύψουν οι μαθητές μας το συγγραφικό της ταλέντο, να γνωρίσουν καλύτερα την ίδια, όχι μόνο ως συγγραφέα, αλλά και ως άνθρωπο, να αναζητήσουν τη διακειμενικότητα και τη διαχρονικότητα των έργων της και τελικά να συνθέσουν το πολυδιάστατο παζλ της ζωής και του έργου της.

Ολοκληρώνοντας το μεγάλο αφιέρωμα που έγινε σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στη σπουδαία λογοτέχνη, σαν ένα μικρό δείγμα συμβολής, στη διατήρηση αλλά κι εξάπλωση του έργου της ξεχωριστής αυτής Ελληνίδας, δώσαμε κι επίσημα την προσωνυμία στο σχολείο μας :

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ

″Ζωρζ Σαρή″